Basın
Basında Limak
2009
Krizin en ateşli gününde alınan krediye ’rötarlı’ açıklama

Krizin en ateşli gününde alınan krediye ’rötarlı’ açıklama

Vatan / 02.09.2009
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santral yatırımı için Kasım 2008’de İş Bankası ve YKB’den sağlanan 350 milyon dolar kredi kararının, krizin en yoğun döneminde çıktığını belirterek, "Kredinin çıktığını en yakınlarımıza dahi utancımızdan söyleyemedik" diye konuştu

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali için iş Bankası ve YKB’den sa€lanan 350 milyon dolar kredinin, krizin en yoğun olduğu dönemde çıktığını belirterek, "Kredi kararının çıktığı 2008’in ikinci yarısında, biz bu projeye kredi aldık diye, diğel kimseye, en yakınlarımıza dahi utancımızdan söyleyemedik" diye konuştu.

İstanbullu da kullanacak
Siirt’de Dicle’nin kolu olan Botan Çayı üzerinde yer alan Hidroelektrik Santrali (HES) projesine iş Bankası ve Yapı Kredi Bankası’ndan sağlanan 350 milyon dolarlık kredi anlaşmasının imza töreninde konuşan Özdemir, projenin in?aatına 2008 yılında başladıklarını söyledi. Özdemir, bölgede inşaatı sürdürülen ve 267 MW’lik kurulu güçteki tesisin tamamlanması ile yılda yaklaşık 1 milyar Kwh’lik elektrik üretimine geçileceğini kaydetti. Siirt ilinin, tüm kazaları ile birlikte yılda tükettiği enerji miktarının 300 milyon kilowatsaat olduğunu söyleyen Özdemir, "100 milyon kilowatsaatini de oradaki çimento fabrikamız tüketmektedir. Siirt ancak yılda 200 milyon kwh elektrik tüketiyor. 2010 Aralık ayında bu tesis, Siirt’in tükettiğinden beş misli elektrik üretecek. Belki İstanbul’daki ev dahi, Siirt’in Botan Çayı’ndan elde edilen enerjiyle, başka fabrikalar çalışacak; aydınlanacak" dedi.

Ilısu’nun üçte biri
2009 Kasım ayından itibaren, teçhizatların Türkiye’ye geleceğini ve santrale montajının başlayacağını bildiren Özdemir, "ilk enerji üretimini 2010 Aralık ayında yapacağız. Tüm yatırımı da 2011 Mayıs ayında tamamlayacağız. Bu proje, Türkiye’nin 15 yıldır yapmaya çalıştığı Ilısu Barajı’nın üçte biri büyüklüğünde olacak" dedi. Alkumru Barajı’na sağlanan 350 milyon dolarlık kredi anlaşmasının, daha önce neden açıklanmağı konusuna da değinen Özdemir, şunları söyledi: "Global krize rağmen, İş Bankası ve YKB, 350 milyon dolar büyüklüğünde krediyi, uygun koşullarda sağlamışlardır. Bu proje yatırımına, 2008 başında tamamen özsermaye ile başladık 2008 ikinci yarısında bankalara müracaat ettik. Dünyada kıyametler kopmuştu. Bu kredi kararının çıktığı 2008’in ikinci yarısında, biz bu projeye kredi aldık diye, değil kimseye, en yakınlarımıza dahi utancımızdan söyleyemedik. Bunu bugüne kadar sakladık; gizledik. Bunu sizlerin huzurunda açıklamayı, bir kamuoyu borcu olarak gördük ve açıklıyoruz" dedi.

’Krizi teğet geçtiysek bu bankalarımız sayesindedir’
KREDi şartlarıyla ilgili bir soruya Nihat Özdemir, "Krediyi uygun koşullarda aldık. 12 yıllık kredinin 4 yılı ödemesiz, 8 yılı ödemeli olacak. Ancak biz bu projeyi, 3 yılda tamamlayacağız" dedi. Faiz oranını açıklamayan Özdemir, "Ama bugün dahi o kredi şartlarını bulmamız söz konusu değil. Pişman değil çok mutluyuz. Bugün alsaydık, daha iyi şartlarda alamazdık" dedi. Bankalardan kredi isteğinde bulunduklarında, proje için 50 milyon dolarlık yatırımı zaten yapmış olduklarını söyleyen Özdemir, "Türkiye krizi teğet geçirmişse, bankalarımızın ciddiyeti, varlıklarını özel sektöre kaydırmalarından dolayıdır" dedi.

10 bin kişiye dolaylı istihdam sağlayacak
İNŞAAT döneminde 2 bin kişiye doğrudan, 10 bin kişiye dolaylı istihdam sağlayacağını söyleyen Özdemir, işletme döneminde de bölge halkına istihdam sağlamaya devam edeceğini söyledi. 2 bin kişiye sağlanan istihdamdan 400’ünün, barajın etrafında bulunan 23 köyden alındığını söyleyen Özdemir, "Siirt ve bölgesinden temin ettiğimiz mal ve hizmetler yaklaşık 50 milyon dolarlık bir değer sağlayacak" açıklamasında bulundu. Toplantıya Alkumru Barajı’ndan canlı yayınla katlan Siirt Valisi Necati Şentürk bölgenin şu andaki en büyük yatarımı ve istihdam kaynağı olan Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin Siirt’te olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Özince: Bu projelerde hiçbir kısıtlama yok
Türkiye İ? Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, enerji projelerinin İş Bankası’nın birinci önceliği olduğunu söyleyerek, "Bu tür projelerde hiçbir kısıtlamamız yok. İş Bankası’nın, bu tür toplam 17 projede finansmanı olduğunu ve yaklaşık 1 milyar 250 milyon dolarlık bir fon kullandırılmış olduğunu görüyoruz. Taahhüde girilmiş projeler dikkate alındığında, muhtemelen 6 ay içerisinde 1.650 milyar dolar seviyelerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Yani yaklaşık 300 milyon dolara yakın taahhüt edilmiş enerji finansmanı işimiz var" diye konuştu.

Yapı Kredi’den enerjiye 2.5 milyar $
Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın, Yapı Kredi Bankası’nın, şimdiye kadar yüzde 85’i yenilenebilir enerji kaynakları, yüzde 15’i termik santraller olmak üzere 3 bin 500 MW kurulu güce ulaşan enerji projelerinin finansmanında yer aldığını açıkladı. Açıkalın, "içinde bulunduğumuz projeler de düşünüldüğünde enerji sektörüne sağladığımız finansman toplamı 2.5 milyar dolara yaklaşıyor" dedi.