Basın
Basında Limak
2009
İŞTE EN BÜYÜK AÇILIM

İŞTE EN BÜYÜK AÇILIM

Bugün / 02.09.2009
Limak’ın Botan Çayı’nda yapımı devam eden Alkumru Barajı 12 bin kişiye iş sağlayacak. Vali Necati Şentürk, bölgede yapılacak en büyük açılımın bu tür yatırımlar olduğunu söyledi

Limak, Siirt Botan Çayı üzerinde yapımı devam eden Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) için Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi ile 12 yıl vadeli 350 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı. Aralık 2010’da enerji üretimine başlayacak olan 466 milyon dolarlık Alkumru Barajı ve HES, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki en büyük özel sektör enerji yatırımı oldu.

5 Siirt’e yetecek enerji
Kredinin imza töreninde Alkumru Barajı’ndan canlı yayına katılan Siirt Valisi Necati Şentürk, bölgede siyasi açılımın düşünüldüğü bugünlerde yapılan ve 12 bin kişiye istihdam sağlayacak olan yatırımın önemine işaret ederek, bölgede en büyük açılımın bu tür yatırımlarla ekonomik alanda gerçekleşeceğini ifade etti.

Vali Şentürk, "İnsanlara iş, aş, ekmek imkanı sa ğlandığında ekonomik, sosyal ve siyasi sorunlar da hallolacak" dedi. Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir de Alkumru Barajı’nın bölge ekonomisine 3 yıllık inşaat süresince 50 milyon dolarlık katkı sağlayacağını söyledi. 267 megavatlık kurulu güce sahip proje, yılda 1 milyar kilovatsaatlik elektrik üretecek. Özdemir bu miktarın Siirt’in tüm ilçe ve köyleriyle tükettiği enerjinin 5 misli olduğunu açıkladı.

Hızıyla tarihe geçecek
Özdemir, Ilısu Barajı’nın üçte biri büyüklüğündeki barajı 3 yılda bitirerek bu yapım hızıyla Türkiye’nin tarihine geçeceklerini vurguladı. Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın ise projenin bölgeye ciddi katkı sa ğlayacağını bildirdi.