İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2007
Film rüzgârı şimdi de Ankara’da esiyor

Film rüzgârı şimdi de Ankara’da esiyor

Zaman / 13.04.2007
Bu yıl 18.isi düzenlenen Limak Ankara Uluslararası Film Festivali’ne kısa filmler damgasını vuruyor. Dün başlayan festival, Ankaralıları 168 kısa ve 108 uzun filmle ’kısa ama uzun’ bir seyahate çıkaracak. Filmlerin bir bölümü izleyiciyle de buluşacak.

’Türk Kısa Film Tarihinden’ başlığı altında Natali Yeres, Serdar Akar, Kudret Sabancı, Meral ve Cemal Erez, Tan Oral, Fatih Akın, Kutluğ Ataman, Yeşim Ustaoğlu gibi ustaların kısa filmleri zihinleri tazeleyecek. Uluslararası Kısa Film programında, Oscar kazanan West Bank Story’nin yönetmeni Ari Sandel’in yanı sıra dünyanın dört bir yanından kısa film yönetmenleri sevenleriyle sohbet edecek. ’Ödüllü Yabancı Kısa Filmler’ bölümünde 8 kısa film var. Festival kapsamında Almanya’da 2005’ten bu yana düzenlenen Detmold Uluslararası Kısa Film Festivali’nde yer alan kısa filmlerden 16 filmlik bir seçki de sunulacak. ’Kısa Sınır Tanımaz’ adlı program iki bölüm halinde sunulacak. İlk bölümdeki 23 kısa film arasında Fransa yapımı Bhai Bhai ile İrlanda yapımı Defaced da var. ’Vur Gol Olsun, Çek Film Olsun’ adlı bölümün konusu ise futbol. Festivalde, kameralar ’Cehennemin İçinden: Dünya Savaşıyor’ adlı bölümde savaş alanına da çevriliyor. Mohamed Al Daradji’nin Saddam’ın devrilmesinden sonraki ilk filmi olan Ahlaam (Rüya), bir Filistin mülteci kampında olup bitenleri anlatan ’Haifa’ filmi, Cenin Cenin, Yaşam Mücadelesi ve Şatila’da Dört Saat belgeselleri bu bölümde gösterilecek.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda ’2 Süper Film Birden’, ’Aura’, ’Barda’, ’Beynelmilel’, ’Cenneti Beklerken’, ’Çinliler Geliyor’, ’Dondurmam Gaymak’, ’Eve Dönüş’, ’Hokkabaz’, ’Joenjoy’, ’Kader’, ’Kardan Adamlar’, ’Küçük Kıyamet’, ’Polis’, ’Sevgilim İstanbul’, ’Sis ve Gece’, ’Tramvay’ ve ’Unutulmayanlar’ jürinin karşısına çıkacak.

Festivalin açılış töreninde Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak verilen ’Kitle İletişim Ödülü’, Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne; ’Sanat Çınarları’ ödülü yazar Erhan Bener’e; ’Emek Ödülü’ Fatma Girik’e verildi. Festival boyunca tüm gösterimler Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda.
X