Enerji

Enerji Üretimi

İşletmedeki Hidroelektrik Santralleri

Alkumru HES

Siirt ilinde Dicle-Botan Çayı üzerinde kurulu olan Alkumru barajı 2011 yılında devreye alınmıştır. Toplam 280 MW kurulu kapasiteye sahip olan santralin yıllık üretim kapasitesi 1.000 GWh’tir.

Uzunçayır HES

Tunceli ilinde Fırat Nehri-Munzur Çayı üzerinde kurulu olan Uzunçayır barajı 2009 yılında devreye alınmıştır. Toplam 84 MW kurulu güce sahip olan santralin yıllık üretim kapasitesi 322 GWh’tir.

Seyrantepe HES

Elazığ ilinde Fırat Nehri-Peri Çayı üzerinde kurulu olan Seyrantepe barajı 2008 yılında devreye alınmıştır. Toplam 59 MW kurulu güce sahip olan santralin yıllık üretim kapasitesi 164 GWh’tir.

Çal HES

Denizli ili sınırları içinde bulunmaktadır. Çal Ovası sulama tesisi ve Büyük Menderes Nehri’nden beslenmektedir. Toplam 2,2 MW kurulu güce sahip olan santralin yıllık üretim kapasitesi 12 GWh’tir.

Tatar HES   

Elazığ- Tunceli sınırında, Fırat Nehri-Peri Çayı üzerinde kurulu olan Tatar barajı 2013 yılında yılında devreye alınmıştır. Planlanan kurulu gücü 131 MW olana santralin üretim kapasitesi 421 GWh’tir. 

Kirazlık HES

Siirt ilinde Dicle Nehri-Botan Çayı üzerinde kurulu olan Kirazlık barajı 2013 yılında yılında devreye alınmıştır. Planlanan kurulu gücü 45 MW olan santralin üretim kapasitesi 150 GWh’tir.

Pembelik HES

Elazığ ilinde Fırat Nehri, Peri Suyu üzerinde inşası tamamlanmak üzere olan Pembelik Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin 2015 yılında işletmeye geçmesi hedeflenmektedir. Planlanan kurulu gücü 130 MW olan santralin yıllık ortalama üretim kapasitesi 405 milyon kWh’tir.
 

Planlama Aşamasındaki Santraller

Kargı HES

Planlanan Kurulu Güç: 100 MW Üretim Kapasitesi: 254 GWh  

Jeotermal

Buharkent Jeotermal   

Planlanan Kurulu Güç: 15 MW Üretim Kapasitesi: 110 GWh

Doğal Gaz

Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali

Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesi Hamitabat köyü yakınlarındadır. 1985 yılında Türkiye’nin ilk doğal gaz kombine çevrim santrali olarak hizmete açılan Hamitabat, özelleştirme ihalesini kazanan Limak tarafından 1 Ağustos 2013 tarihinde işletmesi devralınmıştır. Toplam 1186 MW kurulu güce sahip olan santralin yapılacak yatırımlar sonucunda yenilenmesi ve Türkiye’nin en verimli santrali haline getirilmesi planlanmaktadır.
 

Enerji Dağıtımı

Uludağ Elektrik Dağıtım (UEDAŞ)

Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerinde elektrik dağıtım ve parekende satışı. Toplam Abone Sayısı: 2.7 milyon   Dağıtılan Toplam Enerji: 10 milyar kWh.    Limak Payı %33 olup, diğer ortaklar Cengiz ve Kolin Grupları’dır.

Çamlıbel Elektrik Dağıtım (ÇEDAŞ)

Yozgat, Sivas ve Tokat illerinde elektrik dağıtım ve parekende satışı. Toplam Abone Sayısı: 860,000.
Dağıtılan Toplam Enerji: 2,5 milyar kWh.
Limak Payı %33 olup, diğer ortaklar Cengiz ve Kolin Grupları’dır.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım (BEDAŞ)

İstabul’un Avrupa yakası elektrik dağıtım ve parekende satışı. Toplam Abone Sayısı: 4,3 milyon Dağıtılan Toplam Enerji: 25 milyar kWh.
Limak Payı %33 olup, diğer ortaklar Cengiz ve Kolin Grupları’dır.

Akdeniz Elektrik Dağıtım (AEDAŞ)

Antalya, Isparta ve Burdur illerinde elektrik dağıtım ve parekende satışı.
Toplam Abone Sayısı: 1.7 milyon  
Dağıtılan Toplam Enerji: 8.5 milyar kWh.   
Limak Payı %33 olup, diğer ortaklar Cengiz ve Kolin Grupları’dır.

Kosova Elektrik Dağıtım (KEK)

Toplam Abone Sayısı: 450.000  
Dağıtılan Toplam Enerji: 5 milyar kWh.   
Limak Payı %50 olup, diğer ortak Çalık Grubu’dur.

Enerji Satışı

Uzun vadeli enerji risk politikası doğrultusunda oluşturduğu satış stratejisini, müşterilerinin kazançlarını artırmak üzerine kuran Limak Enerji, sanayi kuruluşları, alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar ve birçok farklı sektörde faaliyet gösteren serbest tüketici konumundaki gerçek ve tüzel kişilere enerji tedarik çözümleri sunmaktadır.

Enerji Ticareti

Limak Enerji, enerji sektörünün temelini oluşturan ticari faaliyetlerini, belirlemiş olduğu risk politikası ve uzun vadeli piyasa beklentileri çerçevesinde yürütmektedir. Limak, üretimden son tüketiciye kadar yürüttüğü enerji tedariği, satışı, üretimi ve dağıtımı faaliyetlerinin tümünü analiz etmekte ve sürekli optimize etmektedir.

Toptan Enerji Satışı

Limak Enerji, piyasadaki belirsizliklere bağlı riskleri minimuma indirmek için uzun vadeli tedarik ve satış anlaşmaları yapmaktadır. Piyasa beklentilerine bağlı olarak sabit fiyatlı, endekse bağlı veya alternatif modellerde baz yük, pik yük ve özel profilde toptan enerji satışları gerçekleştirmektedir

İthalat - İhracat

ENTSO-E bağlantısı kapsamında Avrupa piyasaları ile sınır ötesi enerji ticareti çalışmaları yürütmekte olan Limak, gerçekleştirilen kapasite ihalelerinde yer almaktadır.

Enerji Borsası ve Türev Piyasalar

Türkiye’de enerji borsasının, elektrik vadeli işlemler piyasasının ve tezgah üstü piyasaların kurulması için yapılan çalışmalara öncülük eden Limak, enerji piyasalarının daha likit, fiyatların daha saydam ve risklerin daha hesaplanabilir olmasını amaçlamaktadır. Türkiye’de rekabetçi ve doğru işleyen bir enerji piyasasının oluşturulabilmesi için, Limak Enerji mevcut yurtdışı örneklerin araştırılmasına ve yapılan çalışmalara destek vermektedir.
 
Bu başlığı paylaş