Basın
Basında Limak
2015
Göçmen kuşa YENİ ROTA

Göçmen kuşa YENİ ROTA

Milliyet / 06.05.2015
İstanbul’a 3. havalimanını yapan girişim grubundaki Limak’ın sahibi Nihat Özdemir, kuşların göç rotasının olumsuz etkileneceği eleştirilerine şu yanıtı verdi: "Kuşların rotasını sinyallerle değiştirecek bir sistem planlıyoruz. Şimdi onları farklı alanlara yönlendireceğiz, o bölgede de yiyecek bulunduracağız. Öğreterek kuşların rotasını değiştireceğiz."

3’UNCU HAVALİMANININ FİNANSMANI ÇIKTI
Kredilerin 3’ü kamu 4’ü özel 7 bankadan
Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon girişim grubu tarafından şu ana kadar 500 milyon euro harcanan ve yapımı devam eden 3’üncü havalimanı projesinin finansmanı tamam.

"Arazinin devri 1 Mayıs 2015 itibariyle gerçekleşti. Artık işler daha da hızlanacak. Şu anda arazi düzenleme çalışmaları sürüyor. Çalışan sayısı 3 bine yaklaştı. 700 kamyon hafriyat işinde çalışıyor. Kamyon sayısı yakında 1200’e çıkacak" diyen Nihat Bey, "Kredi işi ne oldu?" sorusuna şu yanıtı veriyor:

"Çözüldü. 7 bankadan 4.5 milyar euro kredi alacağız. Kredinin yüzde 60’ını (2.7 milyar euro) Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank sağlayacak. Yüzde 40’ını da Garanti, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank karşılayacak."

Projeyle yakından ilgilenen büyük bankalardan İş Bankası kreditör bankalar listesinde yok. Bunun sebebinin, yönetimden çıkmayan 0.25 puanlık faiz indirimi rakamı olduğunu öğreniyoruz. Nihat Bey, "Girmeyi çok istedi. Biz de çok istedik. Ancak kredi maliyetinde beklediğimiz noktaya inemediler" diyor.

Dev proje için sağlanan ilk büyük kredinin vadesi toplamda 16 yılı kapsıyor. Bunun ilk 4 yılı ise ödemesiz.

Peki ortakların cebinden bu iş için kaç para çıkacak?
Nihat Bey, "5 ortak 1.5 milyar euro koyuyoruz. 3’üncü havalimanını 29 Ekim 2017’ye yetiştirmeye çalışacağız" diyerek yanıt veriyor.