Basın
Basında Limak
2012
Gama’nın elektriğini Limak satacak

Gama’nın elektriğini Limak satacak

Dünya / 15.06.2012
Limak Enerji, sektörün önemli oyuncularından Gama Enerji ile imzaladığı sözleşme ile Sares rüzgar ve Çakırlar hidroelektrik santrallerinin yıl boyunca üretecekleri elektriğin tamamının ticaretini yapma hakkı kazandı.

Limak Enerji, yapmış olduğu enerji ticareti anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi. Gama Enerji ile yapılan anlaşma çerçevesinde, şirketin Sares rüzgar ve Çakırlar hidroelektrik santrallerinin üretecekleri elektriğin tamamının ticaretini Limak Enerji yapacak. Limak Enerji Ticareti AŞ CEO’su Birol Ergüven, "Dengeli ve istikrarlı büyüme sağlamak için yaptığımız bu anlaşma bizim için büyük önem taşıyor. Bu sektörün daha da hızlı bir şekilde gelişmesi için üreticiler ve toptancıların daha çok ve uzun vadeli enerji ticareti anlaşmaları yapmalan gerekiyor" dedi. Uzun vadeli planlar çerçevesinde dengeli ve istikrarlı büyüme sağlamak için yapılan anlaşmanın önemini vurgulayan Ergüven "Gama Enerji ile yaptığımız bu işbirliği ve beraberinde yaptığımız diğer birçok enerji tedarik portföyünü çeşitlendirme çalışmaları, önümüzdeki dönemde de hızla devam edecek. Gelişmiş tüm ülkelerde olduğu gibi, Türkiye’de de enerji sektörünün gelişmesi ve risk yönetimi için üreticilerin ve toptancıların uzun vadeli ve risklerini kontrol edebildikleri enerji ticareti anlaşmaları yapmaları gerekiyor" dedi.

Sektörde daha önce de benzer anlaşmalara imza atan Gama Enerji’nin Enerji Ticaret Müdürü Orkun Eyilik ise "Limak Enerji ile bir yıllık enerji satış sözleşmesi imzalamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Gama Enerji olarak hissedarlarımızın getiri beklentilerini garanti altına almak ve pazardaki yüksek dalgalanmalardan sakınmak için uzun dönem sözleşmelerle riskten korumayı hedefliyoruz. Ancak böyle bir amacı güderken sözleşmedeki diğer tarafın Limak Enerji gibi saygın ve prestijli bir şirket olması bizim için son derece önemli" dedi.

Gama Enerji’nin 2010 sonunda devreye giren Sares ve 2009’da devreye giren Çakırlar santrallerinin toplam kurulu gücü 39 MW, yıllık üretilen enerji ise yaklaşık 145 GWh.