Basın
Basında Limak
2009
Termik ve hidroelektrik santraller özelleştirilsin

Termik ve hidroelektrik santraller özelleştirilsin

Yeni Şafak / 27.12.2009
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, devletin ticarete ve üretime dayalı imkanlarını özel sektöre devretmesi gerektiğine vurgu yaparak, ’Mevcut termik ve hidroelektrik santraller de özelleştirilmelidir’ dedi 

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, devletin üretime dayalı imkanları özel sektöre devretmesi gerektiğini söyledi. Sınıf arkadaşı Sezai Bacaksız’la birlikte kurdukları Limak’ın, altyapı ve üstyapı olmak üzere Türkiye’de birçok proje ile ilgilendiğini anlatan Özdemir, "Şu anda elimizde 2 milyar doların üzerinde devam eden projeler var. Yurtiçinde ve yurtdışında toplam 4 milyar dolarlık projeler bitirdik. Yurtdışında Suudi Arabistan, Hindistan, Pakistan ve Afganistan’da işler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz" dedi. Turizm ve çimentonun yanı sıra meyve suyu konsantresi üretimi, havacılık sektörü ve hidroelektrik santrali işine de girdiklerini ifade eden Özdemir, şu anda 4 tane çalışan santrallerinin olduğunu kaydetti. 

ENERJİ YATIRIMI AĞIRLIKTA 
Son olarak, Aralık ayı içerisinde Tunceli’deki Munzur Çayı üzerinde kurulu olan Uzunçayır Barajı ve HES’de enerji üretimine başladıklarını belirten Özdemir, "2010 sonunda da Siirt Botan Çayı üzerinde kurulan ve en büyük enerji projemiz olan Alkumru Barajı ve HES’i devreye alacağız. Bunları topladığımızda üreteceğimiz enerji miktarı yılda 1,5 milyar kwh, işletmede olan kurulu gücümüz ise 250 MW’a ulaşmış olacaktır. Mevcut lisanslı projelerimizle ulaşacağımız hedefimiz olan 1200 MW kurulu güce ulaştığımızda ise, bu yılda 4 milyar kWh’lik bir enerji üretimimiz olması demektir" diye konuştu. Enerji üretimini çeşitlendirmek gerektiğini ifade eden Özdemir, kömürle, gazla, rüzgarla ilgili çalışmalarının da sürdüğünü ifade etti. Kamu ihale sistemini de eleştiren Özdemir, ihalelerde eşit seviyelerde olan firmaların yarıştırılması gerektiğini söyledi. 

DEVLET TÜCCARLIK YAPMAMALI 
Türkiye’de son yıllarda yapılan özelleştirmelere de değinen Özdemir, şöyle konuştu: "Devlet üretim ve tüccarlık yapmamalıdır. Bunları özel sektöre bırakmalıdır. Devlet bence asli görevi olan eğitime, sağlığa ve emniyete bakmalıdır. Devletin oradaki işletme sistemi ve verimliliği özel sektörün işletim sistemi ve verimliliği ile aynı değildir. Özel sektör daha kazançlı, daha verimli, daha etkin, daha kazançlı hale getirip işini büyütebiliyor ve buralardan elde edilen kazançlardan devlet büyük miktarlarda vergiler alıyor. Türkiye bugün özelleştirme ihalelerinde yaptığı şeffaflıklarla ve oradaki rekabete dayanan sistemle bütün dünyada konuşuluyor ve dünyada bu modeller örnek alınmaya çalışılıyor." 

DAHA ÇOK DEĞER VAR 
Bugüne kadar yapılan ihalelerde devletin elindeki değerleri 2-3 katına sattığını iddia eden Özdemir, "Bu sistem sürmeli. Devletin elinde daha çok değer var. Mesela termik santraller ve hidroelektrik santraller var. Üretime dayalı imkanlardan devlet çıkmalıdır. Bunların ihaleleri de tek el olan Özelleştirme idaresi tarafından yapılmalıdır" diye konuştu.