Basın
Basında Limak
2009
Krediyi Kasım ayında aldık, utancımızdan açıklayamadık

Krediyi Kasım ayında aldık, utancımızdan açıklayamadık

Akşam / 02.09.2009
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir: Alkumru Barajı ve hidroelektrik santralının yapımında kullanılacak 350 milyon dolarlık krediyi İş Bankası ve Yapı Kredi’den, krizin en yoğun döneminde, Kasım 2008’de aldık. Ancak herkes krizden kırıldığı için biz bunu utanıp yakınlarımıza bile söyleyemedik

Siirt Botan Çayı üzerinde yapımı devam eden Alkumru Barajı ve hidroelektrik santralının (HES) yapımında kullanmak üzere Yapı Kredi ve İş Bankası’ndan 4 yılı ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeli, 350 milyon dolarlık kredi sağlayan Limak’ın patronu Nihat Özdemir. "Biz aslında bu kredi için anlaşmayı Kasım 2008’de sağladık. Fakat o dönem Türkiye ve dünya küresel kriz nedeniyle kavruluyordu, kredinin lafı bile edilmiyordu. O gün millet kavruluyorken, biz, ’uygun koşullarda’ böyle bir kredi aldık diye ortaya çıkıp konuşmak istemedik. Utancımızdan en yakınlarımıza bile kredi aldığımızı söyleyemedik. Sonuçta komşun açken sen tok gezemezsin" dedi. Aralık ayı itibarıyla kredi ödemelerinin başladığını, şimdiye kadar 102 milyon doları İş Bankası’ndan, 102 milyon doları Yapı Kredi Bankası’ndan olmak üzere 205 milyon dolar aldıklarını vurgulayan Özdemir, toplam 466 milyon dolara mal olacak yatırımın % 25’inin ise özkaynaklarla finanse edileceğini vurguladı. Özdemir, "Biz zaten bankaları yatırımımızı göstermek için davet ettiğimizde 50 milyon dolar harcamış ve yatırıma başlamıştık" dedi.

YILDA 1 MiLYAR KİLOVATSAAT
Kredinin imzalandığı basın toplantısında verilen bilgiye göre, 466 milyon dolarlık bir yatırım olan baraj ve santral için sağlanan kredi 4 yılı geri ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeyle ödenecek. Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santralı’n›n Siirt ve bölge ekonomisine 3 yıllık inşaat süresince 50 milyon dolarlık bir değer sağlayacağını bildiren Özdemir, 267 megavatlık kurulu güce sahip projenin tamamlanmasıyla üretilecek yaklaşık 1 milyar kilovatsaatlik elektrik üretiminin Siirt’in tüm ilçe ve köyleriyle tükettiği enerjinin 5 misli olduğunu söyledi. Projeyi 3 yıl gibi ’çok kısa bir sürede’ tamamlayarak, ilk enerji üretimini 2010 Aralık ayında gerçekleştireceklerini, tüm yatırımın ise 2011’in Mayıs ayında tamamlanacağını ifade eden Özdemir, Alkumru Barajı’nın Ilısu Barajı’n›n üçte biri büyüklüğünde olduğunu, bu yapım hızının da "Türkiye’nin tarihinde en hızlı yapım hızı rekoru" olacağını vurguladı. İnşaat döneminde 2 bin kişiye doğrudan 10 bin kişiye de dolaylı istihdam sağlayan tesisin işletme döneminde de bölge halkına istihdam sağlamaya devam edeceğini belirten Özdemir, "Bu yatırım Siirt ve bölge ekonomisine 3 yıllık inşaat süresince bölgeden temin edilen mal ve hizmetlerle yaklaşık 50 milyon dolarlık bir değer sağlayacak. Projenin tamamlanmasıyla üretilecek enerji ülkemizin enerji açığının kapatılmasına katkı sağlayacaktır" ifadesini kullandı.

Enerjide limitimiz yok
İŞ Bankası Genel Müdürü Ersin Özince de Türkiye’nin enerji ithal eden, 2014’te enerji açığı oluşacak bir ülkeden enerji açısından rahat bir ülke konumuna gelmesi gerektiğini belirterek, yenilenebilir kaynaklı enerji projeleri başta olmak üzere enerji projelerinin İş Bankası’nın birinci önceliği olduğunu söyledi. Özince, bu tür projelerde hiç bir kısıt, limitlerinin olmadığını ifade ederek, "Şu anda İş Bankası’nın toplam 17 adet proje finansmanı var ve yaklaşık 1 milyar 250 milyon dolarlık bir fon kullandırılmış olduğunu görüyoruz. Ancak şu anda bugün itibarıyla taahhüde girilmiş projeler de dikkate alındığında bu tutarın çok yakın bir gelecekte muhtemelen 6 ay içerisinde 1 milyar 650 milyon dolar seviyelerine çıkacağını tahmin ediyoruz" dedi.

BUGÜN BİLE O ŞARTLARI BULAMAYIZ
Krediyi aldıkları için hiç pişman olmadıklarını aksine mutlu olduklarını ifade eden Özdemir: Bugün dahi o kredi şartlarını bulmamız söz konusu değil. Türkiye, krizi teğet olarak atlatmışsa bunun en büyük nedeni bankalardır Hidroelektrikte ilk 3 gruptan biri olacağız LİMAK Grubu’nun işletmede olan 3 santralının yanı sıra 9 projede de yatırım faaliyetlerini sürdürdüklerini anlatan Özdemir, portföylerindeki 12 adet santral projesinin tamamlanmasıyla bin 200 megavatlık kurulu güçle 4,3 milyar kilovat saatlik yıllık elektrik üretim ile hidroelektrikte "Türkiye’nin en büyük 3 grubundan biri" olmayı hedeflediklerini söyledi. Enerji sektöründe büyüme hedeflerinin sadece hidroelektrik santralları ile sınırlı olmadığının altını çizen Özdemir şöyle devam etti: Kömür, doğalgaz, rüzgar ve güneş gibi diğer enerji yatırımlarıyla da portföyümüzü çeşitlendirmeyi planlıyoruz. Üretim alanında sahip olacağımız büyük pazar payı düşünüldüğünde en az bir dağıtım bölgesini de bünyemize katarsak önemli bir sinerji yaratacağımıza inanıyoruz.

Bugüne kadar 2.5 milyar $ sağladık
YAPI Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın projenin sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin enerji arzına değil sosyal ve ekonomik gelişmesine de ciddi katkıda bulunacağım belirtti. Özellikle elektrik alanında önümüzdeki günlerde yaşanabilecek sıkıntıların sadece ekonomik değil sosyal alanda da ciddi endişelere yol açacağın› bildiren Açıkalın, YKB olarak yüzde 85’i yenilenebilir, yüzde 15’i termik santrali olmak üzere 3 bin 500 megavat kurulu gücün de enerji finansmanında yer aldıklarını ifade ederek, "Şu anda enerji sektörüne sağladığımız finansman hali hazırdaki projeler de dahil 2,5 milyar dolara yaklaştı" dedi.