Basın
Basında Limak
2009
Krediye gitmeyen para fuzuli

Krediye gitmeyen para fuzuli

Sözcü / 02.09.2009
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, "Bankaların reele kredi vermediği söylemi çok sığ ve bayattır. Bankalar kredi verip büyüyemeyecekse bu kadar sermaye Türkiye’ye fuzulidir" dedi
LİMAK, HES projesi için İş Bankası ve Yapı Kredi ile 350 milyon dolar kredi anlaşması imzaladı. 466 milyon dolarlık bir yat›r›m olan baraj ve santral için sağlanan kredi 4 yılı geri ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeyle ödenecek. Aralık 2010’da enerji üretmesi hedeflenen Alkumru HES’in yılda yaklaşık 1 milyar kilovat saat enerji üretmesi bekleniyor. ‹mza toplantısında konuşan İş Bankası Genel Müdürü Özince, Yapı Kredi Bankası ile birlikte Limak’a sağlanan 350 milyon dolarlık kredinin Kasım 2008’de onaylanıp yürürlüğe girdiğini ve 19 Aralık 2008 tarihinden itibaren de 205 milyon dolarlık kredi kullandırmaya başladıklarını hatırlattı.

Çok sığ ve bayat iddia
Özince, banka olarak özellikle "doğru düzgün ve verimli" projelere kredi vermeyi hiç kesmediklerini, yatırımları desteklemeye devam ettiklerini vurguladı. Özince, "bankaların reel sektöre kredi vermediği" iddiasının "çok sığ ve bayat" bir söylem olduğu görüşünü dile getirerek, "Türkiye’de bankacılıktaki sermaye ile bankacılık çok daha büyür. Bankalar bu kadar sermayeyi koymuşlarsa, iş yapmak ister, kredi vermek ister. Niçin bu kadar yabancı banka sermayesi geldi Türkiye’ye? Turistik amaçla gelmedi herhalde. İş yapmak için geldi. Bankalar büyüyemezse, bankacılık kredi verip büyüyemeyecekse bu kadar sermaye Türkiye’ye fuzulidir. Geldiği gibi de gider" ve bankaların risk yönetimine dikkat etmesinin kredi vermeyecek anlamına gelmediğini kaydetti.

Bankalarda sorun yok
Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın da, konut kredilerine ilişkin, ’Türk bankaları riski yönetme konusunda rüşdünü ciddi şekilde ispat etti. Orada (konut kredileri) problem yaratacak bir gelişme olacağını düşünmüyorum" diye konuştu. Açıkalın, konut kredilerinde tüketicilerin giydirilmiş maliyetlere bakmasını istedi. Türk bankalarının şu anda 12 milyar dolar likitte olduğuna işaret eden Açıkalın, bankaların kredi vermeme gibi bir probleminin olmadığını, ancak kriz olsun ya da olmasın sağlıklı bilançonun her zaman fonlanacağını, sağlıksız bilançoların fonlanması konusunda ise temkinli davranılacağını sözlerine ekledi.

Limak’a 350 milyon dolarlık baraj desteği Siirt Botan Çayı üzerinde yapımı devam eden Alkumru Barajı ve hidroelektrik santralinin (HES) yapımında kullanılacak kredinin imza törenine Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince , Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen katıldı.