Basın
Basında Limak
2009
İş’le Yapı Kredi el ele verdi, Botan’a 350 milyon dolar çıktı

İş’le Yapı Kredi el ele verdi, Botan’a 350 milyon dolar çıktı

Hürriyet / 02.09.2009
YÖNETİM Kurulu Başkanlığını Fenerbahce Asbaşkanı Nihat Ozdemir’in yaptığı Limak Holding’in Siirt Botan Çayı üzerinde yapımını sürdürdüğü Alkumru Baraj ve Hidroelektrik Santrali için Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi 350 milyon dolar kredi sağladı. Aralık 2010’da devreye alınacak Alkumru HES, yılda yaklaşık l milyar kilovat saat enerji üretecek.

SİİRT’in Botan Çayı üzerinde yapımı devam eden Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES) için, Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi, 350 milyon dolarlık kredi sağladı. Yönetim Kurulu Başkanlığını Fenerbahçe Asbaşkanı Nihat Ozdemir’in yaptığı Limak Holding’in yapımını sürdürdüğü Alkumru Baraj ve Hidroelektrik Santrali Aralık 2010’da devreye alınacak ve yılda yaklaşık 1 milyar kilovat saat enerji üretecek. Toplamda 466 milyon dolarlık yatırım olan Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Türkiye’nin büyük özel sektör HES’lerinden biri olacak. 4 yılı geri ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeli 350 milyon dolarlık kredinin anlaşması dün Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Genel Müdürü Faik Açıkalın ile Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen’in katıldığı törenle İstanbul’da imzalandı.

Bölgeye büyük katkı
Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, Alkumru Barajı’nın Siirt’e ve bölge ekonomisine 3 yıllık inşaat süresince bölgeden temin edilen mal ve hizmetlerle karşılığı yaklaşık 50 milyon dolarlık katkı sağlayacağını söyledi. Özdemir, şöyle konuştu: "İnşaatına hızla devam ettiğimiz Alkumru, inşaat döneminde 2.000 kişiye doğrudan, 10.000 kişiye de dolaylı istihdam sağlayacak. Projenin tamamlanması ile üretilecek enerji de, ülke ve bölgenin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasına da büyük katkı sağlayacak.

"Nihat Özdemir, finansal piyasalarda son dönemlerde yaşanan global krize rağmen bu proje için İş Bankası ve Yapı Kredi’den 350 milyon dolarlık krediyi "uygun koşullarda" sağladıklarını ifade ederek, "Projeye tamamen öz sermaye ile başladık. Kredi başvurusu yaptığımızda dünyada kıyametler kopuyordu. Bu nedenle de krediyi aldığımızı en yakınlarımıza bile utancımızdan söylemedik. Bugüne kadar sakladık" diye konuştu. Limak Grubu’nun işletmede olan 3 santralinin yanı sıra 9 projede de yatırım faaliyetlerini sürdürdüklerini anlatan Özdemir, portföylerindeki 12 adet santral projesinin tamamlanmasıyla 1200 megavatlık kurulu güçle yaklaşık 4.3 milyar kilovat saatlik yıllık elektrik üretim ile hidroelektrikte "Türkiye’nin en büyük 3 grubundan biri" olmayı hedeflediklerini söyledi.

Sektöre destek sürecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen, projenin Türk özel sektörü ve finans sektörüyle gerçekleştirilen önemli adım olduğunu belirterek, "Eskiden ’enerji özel sektör ile yürütülebilir miydi kamu yararı çıkar mıydı’ gibi konulara herkes şüpheyle bakıyordu. Özel sektörümüz böyle bir projeyi gerçekleştirebilir duruma gelmişse yapısal dönüşümü hayata geçirmişiz demektir" dedi. Yenilenebilir enerji kanunu ile özel sektörün kendilerinden istediği eli uzattıklarını ifade eden Çimen, sektöre bundan sonra da yerli ve yenilenebilir kaynaklan kullanmak için gereken desteği vereceklerini söyledi.

Özince: Bu kredi örnek bir çalışma
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, "Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik krize rağmen, Limak Grubu’nun enerji yatrımlarını ve bu yatırımlara finansal destek sağlayan; bankaların örnek bir çalışma ortaya koyduklarını düşünüyorum" dedi. Özince şunları söyledi: "Global krize rağmen ülkemizin en stratejik sektörlerinden olan inşaat ve enerjiye Banka olarak desteğimizi sürdürmemiz oldukça önemlidir. Bugüne kadar, Bankamızca 17 adet projeye finansman sağlanmış olup, söz konusu projelerin yüzde 56’sı yenilenebilir enerji niteliğindedir. Global krizin yaşanmaya başladığı 2008 yılı son çeyreğinden itibaren Bankamızca yenilenebilir enerji projelerinin finansmanı için taahhüt edilen yeni tahsisli kredi tutarı yaklaşık 265 milyon Dolar düzeyindedir."

Bölge için en büyük açılım
TOPLANTIYA Alkumru Barajı’ndan canlı yayınla katılan Siirt Valisi Necati Şentürk, bölgenin şu andaki en büyük yatırımı ve istihdam kaynağı olan Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santralı’nın Siirt’te olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şentürk, bölgede yapılacak en büyük açılımın ekonomik alanda yapılacak açılım olduğunu ifade ederek, insanlara iş, aş, ekmek imkanı sağlandığında ekonomik sorunların ve sosyal sorunların hallolacağını, diğer sorunlann da böylelikle çözüme kavuşturulacağını söyledi.

Açıkalın: Koşullar ne olursa olsun desteğe devam edeceğiz
YAPI Kredi Murahhas Azası ve Genel Müdürü Faik Açıkalın, "Enerji kaynaklarında dışa bağımlılık tüm ülkelerin çözmeye çalıştığı ortak sorun. Özellikle elektrik arzında önümüzdeki dönemde yaşanabilecek sıkıntılar sosyal ekonomik alanda endişelere yol açıyor. Bu çerçevede enerji sürekliliğinin sağlanmasına yönelik ülkemizdeki çalışmalara katkıda bulunmayı görev olarak değerlendiriyoruz. Yapı Kredi olarak, bu görev bilinci ile şimdiye kadar yüzde 85’i yenilenebilir enerji kaynakları, yüzde 15’i de termik santraller olmak üzere 3500 megawat kurulu güce ulaşan enerji projelerinin finansmanında yer aldık. Sektöre sağladığımız finansman toplamı 2.5 milyar dolara yaklaşıyor. Günün koşulları ne olursa olsun Yapı Kredi olarak, ülkemize değer yaratan tüm projelerde yatırımcılarımızın yanında yer almaya ve ’güvenli bir kale’ olmaya devam edeceğiz."