Basın
Basında Limak
2008
Limak’a bağlı Limkon, 20 milyon dolarlık ihracaat hedefliyor

Limak’a bağlı Limkon, 20 milyon dolarlık ihracaat hedefliyor

Hürses / 05.11.2008
Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir’in yönetim kurulu başkanı olduğu Limak Holding bünyesindeki Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Limkon Meyve Konsantre tesisisin yıl sonuna kadar 20 milyon dolarlık ihracat hedeflediği bildirildi. Limkon Koordinatörü İlken Güney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, resmi açılışı Mayıs ayı ortalarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan tesisin, Türkiye’deki son 12 yılın en büyük meyve suyu konsantresi yatırımı olduğunu söyledi.

Fabrikanın yıllık 100 bin ton ham madde işleme kapasitesi olduğunu belirten Güney, Adana ve çevresinden sağlanan ham madde ile domates salçası ve narenciye konsantresinden böğürtlene, ahududu ve kabak suyundan püresine kadar çeşitli ürünleri uluslararası standartlarda işlediklerini, bu yıl için hedefledikleri rakamı yaklaşık 10 bin ton aşarak şimdiden 30 bin ton üretim rakamını yakaladıklarını vurguladı.

İhracatta en büyük paya Almanya, İsviçre ve Ukrayna’nın sahip olduğunu ifade eden Güney, "Ürüne katma değer katarak yurt dışına pazarlıyoruz ve Türk meyve suyunu dünyaya tanıtıyoruz. Adana’da ilk kez yaptığımız salça üretimimizin de yüzde 50’sini yurtdışına ihraç ederek ciddi bir başarıya imza attık. İhracatta Japonya ve Körfez ülkeleri ile yelpazemizi genişletiyoruz" dedi.

Yakın bir süreçte Ortadoğu pazarına da girmeyi amaçladıklarına dikkati çeken Güney, "Yeni pazarlara meyve suyu konsantresi ve salça ihracatında yıl sonuna kadar 20 milyon dolara ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

Güney, 120 kişinin istihdam edildiği Limkon’un, ülke ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra Adana ve çevresine dolaylı olarak yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağladığını kaydetti. Yöre çitfçisine teknik destek sağladıklarını, meyve ziraatını geliştimeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini, eğitim faaliyetleri yaptıklarını anlatan Güney, insan sağlığı ve çevreye duyarlı, bilinçli ve sistematik tarım anlayışının yerleştirmeye özen gösterdiklerini vurguladı.