Basın
Basında Limak
2008
Limak-Bilgin ‘kriz var’ demedi Doğu’nun ilk özel santralini açtı

Limak-Bilgin ‘kriz var’ demedi Doğu’nun ilk özel santralini açtı

Vatan / 19.10.2008
Yılda 180 milyon kilovatsaat elektrik üretecek santralin açılışını yapan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin küresel krizi en az zayiatla atlatacağını söyledi

Doğu Anadolu Bölgesi Peri Suyu Havzası’nın ilk büyük özel sektör santral yatırımı olan Seyrantepe Hidroelektrik Enerji Santrali (HES) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle hayata geçirildi. Limak Holding ile Bilgin Enerji Yatırım Holding’in yüzde 50 ortaklığı ile kurulan Darenhes Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılan ve 170 milyon dolara malolan santral yılda 180 milyon kilovatsaat elektrik üretecek. Tunceli-Elazığ sınırındaki santralin açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin küresel ekonomik krizi en az zayiatla atlatacağına inandığını belirterek, “Küresel ekonomik kriz dünyada ciddi manada bir etki meydana getirdi. Başta ABD, Japonya, AB üyelerinin etkilendiği bu kriz inanıyorum ki bizi teğet geçecektir ve biz bunu en az zayiatla atlatacağız” diye konuştu.

‘Varsa projeniz getirin’
“Ama buna körükle gidenler var. Yangına benzin pompasıyla gidilmez, su pompasıyla gidilir. Hâlâ sorumluluk mevkiinde olanlar ne yazık ki benzin pompasıyla gidiyor. Ne olur bırakın benzin pompasını da su pompasıyla gidin. Varsa bir projeniz, çözüm öneriniz başımız gözümüz üstüne getirin beraber yapalım” ifadesini kullanan Başbakan Erdoğan, “Ekonomiden sorumlu tüm bakanlarla, milletvekilleriyle, akademisyenlerle bu konuda sözü olan düşünürlerle devamlı görüşüyoruz. Hamdolsun şu anda bu sorumluluğun bilinci içinde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Türkiye’de şu anda HES enerji potansiyelinin sadece yüzde 30’unun kullanıldığını, gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 75 seviyelerinde olduğunu aktaran Erdoğan, 2023’e kadar Türkiye’nin de potansiyelin yüzde 70’ini kullanmayı hedeflediğini açıkladı.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise barajın yapımında çevreye verilen önem konusunda Türkiye’de bir ilk gerçekleştirdiklerini belirterek balıkların nehrin üst tarafına geçişi için özel bir balık geçidi yapıldığını söyledi. Özdemir, şöyle devam etti: “Küresel krize rağmen Limak-Bilgin Grupları olarak Peri Suyu üzerinde yapmaya devam ettiğimiz iki baraj ve hidroelektrik enerji santrallerini 2010 yılı sonuna kadar tamamlamayı planladık. Kurulu gücümüz 310 MW’a, üretimimiz ise yılda 1 milyar kWh’a ulaşmış olacak.”

Bilgin Enerji Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Vehbi Bilgin de bu tür projeleri uzun vadeli dış kredi ile gerçekleştirdiklerini, kredi geri ödemelerinde sorun yaşanmaması için en az beş yıllık yatırım indirimi teşviği sağlanması gerektiğini aktardı. Bilgin, Peri Suyu üzerinde inşa edilmekte olan diğer iki santralin toplam maliyetinin 550 milyon dolar olacağını sözlerine ekledi.

Hedef 2013’e kadar 2 milyar $’lık yatırım

Limak Enerji Grubu, 2013 yılına kadar toplam yatırım hedefini 2 milyar dolar olarak belirledi.
Limak Holding ve ortaklıkları, beş yıl içinde enerji sektöründe kurulu gücü 1.300 MW’a, üretimi ise en az 4 milyar kWh’a çıkaracak.
Türkiye’nin ilk ve en büyük özel sektör rüzgar santralını kuran Bilgin Enerji Grubu’nun su ve rüzgar kaynaklı mevcut üç santralındaki üretimi 310 milyon kilovatı buluyor.

‘Bizim kriz için verecek paramız yok’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yok ABD şu kadar dolar verdi, İngiltere şu kadar verdi diyorsan kusura bakma bizim öyle verecek paramız yok. Biz kendi gücümüz içinde bugüne kadar mali disiplin içinde yürüdük buraya geldik, şimdi de aynı disiplin içinde yolumuza devam edeceğiz. Biz naylon bankalar, biz bakkal dükkanı açar gibi banka açanlara fırsat vermedik. Bizim dönemimizde bir tane banka devredilmedi”dedi. Erdoğan, muhalefeti de eleştirerek, şunları söyledi: “Efendim işte bu iktidarda yolsuzluklar var. Yolsuzluk nerede var dediğin zaman iftira at, tutmazsa iz bırakır teknikleri bu. Bu zihniyet kimlere ait biliyor musunuz, bu komünistlere ait. Komünistler geçmişte öyle yapardı.“