Basın
Basında Limak
2008
Devlet artık yatırımdan çekiliyor, doğduğunuz yerlere sahip çıkın

Devlet artık yatırımdan çekiliyor, doğduğunuz yerlere sahip çıkın

Sabah / 09.08.2008
Limak Holding tarafından yapılan Bitlis’in ilk özel sanayi yatırımı olan çimento fabrikası, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Açılış kurdelesini, Limak Başkanı ve Fenerbahçe As Başkanı Nihat Özdemir, bakanlar ve Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile birlikte kesen Başbakan Erdoğan, fabrikada üretilen ilk çimento torbasını da imzaladı. Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, şunları söyledi: "Bugün üç 8 bir arada. Günlerden 8’inci gün, aylardan 8’inci ay, yıl 2008. Güzel bir tesadüf var. Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 92’inci yıldönümünde Nihat Bey verdiği sözü yerine getirdi. Bu ülkede taş üstüne taş koyanın başımızın üstünde yeri var. Girişimcilerimiz doğup büyüdükleri yere sahip çıkmalı. Devlet artık yatırımdan çekiliyor. Bazı yakıştırmalar yapıldı ama biz artık vizyon çizen, denetleyen, ufuk veren konumunda olacağız. Eskiden çimento fabrikası dediğiniz zaman yanından geçerken bir ucube görürdünüz. Çevreye saygı yoktu ama şimdi çevreye duyarlı, saygılı çimento fabrikası var."

SÜRE PAZARLIĞI

Başbakan Erdoğan, fabrikanın tesislerini 15 ayda bitirme sözü veren Nihat Özdemir ile süre pazarlığı da yaptı. Erdoğan, "Ek tesisleri 15 ayda değil, daha kısa sürede bitirmesini umut ediyorum" dedi. Nihat Özdemir de, kendisini Başbakan’ın Bitlis’te yatırım yapma konusunda teşvik ettiğini belirterek, "Ağır kış şartlarında üstün ve hızlı bir çalışma programı uygulayarak haziranda deneme üretimine başladık ve bugün açılışı yaptık. Bu tesisin açılmasında en büyük pay Sayın Başbakan’a aittir" dedi. Özdemir, çimento üretimlerinin 5 milyon tona, ihracatlarının 100 milyon dolara ulaştırıldığını bildirdi.

Fabrikayı da Fenerli yapmışsınız

LİMAK Yönetim Kurulu Başkanı ve Fenerbahçe As Başkanı Nihat Özdemir’in Bitlis’te açtığı çimento fabrikası; bakanlar, siyasetçiler, işadamları ve Fenerbahçe yöneticilerini buluşturdu. Kendisi de Fenerli olan Başbakan Tayyip Erdoğan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da katıldığı açılışta, sarı-lacivert renklere boyanmış tesisi görünce yanında oturan Nihat Özdemir’e, "Sarı-lacivert renkler gözümden kaçmadı. Fabrikayı da Fenerbahçeli yapmışsınız" dedi. Törende fabrika işçileri ve vatandaşlar, Aziz Yıldırım’a, "Büyük Başkan" diye tezahüratta bulundu. Fabrika, ek tesisleri ile birlikte toplam 90 milyon YTL’ye mal olacak.